Zip Nedir ?

Zip nedir

Zip dosya formatının mucidi olarak Phil Katz ve Gary Conway biliniyor. Katz PKZİP denilen, yeni Zip dosya formatını kullanmak hesabına ilk sıkıştırma programını yayınladı. Bundan kısa bir müddet sonra 1989 seneninde ise kamuya izah etti. Son zamanlarda Zip, kayıpsız data sıkıştırması için kullanılan en yaygın formatlar arasında bulunuyor. Ayrı olarak, yerleşik dahil olmak üzere bir hayli yazılım yardımcı programı tarafından destekleniyor. Windows ve Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ek bir programa ihtiyaç duymadan Zip dosyalarını açabilirsiniz. Zip arşivleri, dosyaları sıkıştırmaktan öte değişik amaçlar için de kullanılabiliyor. Birçok dosyayı, LZMA, DEFLATE, WavPack, BZIP2, PPMd gibi metotlar kullanarak sıkıştırabilirsiniz. Zip arşivlerinde, arşivle alakalı olmayan diğer muhtevalar de bulunabilir. Bu sayede kendi kendine açılmış bir arşiv oluşturmuş olur.

Dışa aktardığınız bir dosyayı indirdiğiniz takdirde dosya Zip olarak inebilir. Zip kısaca, sıkıştırılmış dosya demektir. Dosyaları sıkıştırmanız, boyutlarını küçültmeniz mananına gelir. Böylelikle bu dosyaları daha kısa müddette indirebilir veya birine gönderebileceğiniz gibi daha fazla depolama alanı elde edersiniz. Sıkıştırılmış dosyayı açtığınızda karşınıza anket neticelerinin bulunduğu dosyalar çıkar. İşletim sistemi Windows olanlar WinZip programını, Mac olanlar da StuffIt Expander programını kullanabilirler.

Uzantısı Rar veyahut Zip olan bir dosya indirip açamamış olabilirsiniz. Nasıl açacağınızı anlamamış da olabilirsiniz lakin üzülmeyin. Windows, birkaç senedir entegre Zip desteğiyle kullanıcılara sunuluyor. Böylelikle Zip dosyalarını açmak için ek bir programa ihtiyaç duymuyorsunuz. Ancak Rar, 7z ve diğer arşivleri açmak için ek programlardan yardım almanız gerekebilir.

Zip dosyaları, en çok kullanılan sıkıştırılmış dosya türünün başında geliyor. Tabii, başka türde arşivler de kullanılıyor. Örnek verecek olursak, peş peşe kitapların bulunduğu sembol, Rar dosyalarını temsil ediyor. Diğer bir dosya sıkıştırma türü olan 7-Zip ise Zip ve Rar’a popüler bir alternatif oluşturuyor. Sıkıştırılmış arşiv dosyalarını çözmek, yıllar içerisinde gelişen teknoloji sayesinde yazılımların kullanıcı arayüzleri sayesinde son derece kolay bir iş halini aldı.

Sıkıştırılmış Dosyalar Windows’ta Nasıl Açılır?

Windows ME’den sonra Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda Zip dosyalarını açmak için ek bir program gerekmiyor. Rastgele bir Zip dosyasına Windows Gezgini’nde çift tıkladığınız takdirde içerisinde hangi dosyaların bulunduğunu görebilirsiniz. Sıkıştırılmış Zip dosyasını çözüp, dosyaları ayrı bir klasöre taşımak isterseniz, ‘Tümünü ayıkla’ butonuna basmanız ve dosyaların aktarılacağı konumu seçmeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz, Zip dosyası içerisinde yer alan rastgele bir dosyayı veya dosyaları seçip, yeni bir klasöre sürükleyerek dilediğiniz dosyayı çözebilirsiniz. Windows’un entegre Zip desteği sunmadığı vakitlerde kullanıcılar WinZip programını kullanıyordu. Bir vakitlerde oldukça popüler olan bu uygulamayı, Zip dosyaları üzerinde daha fazla hakimiyete sahip olmak istediğiniz takdirde indirip kullanabilirsiniz. Windows veya Mac kullananlar, WinZip programını indirdikleri takdirde rastgele bir uyumluluk meselesiyle karşı karşıya kalmazlar.

Dosyalar Rar İçerisinde Nasıl Çıkartılır?

Rar Dosyaları Windows Gezgini’nde açılmıyor. Windows’a entegre bir şekilde gelmediğinden Rar dosyalarını açmak için WinRAR indirmek gerekiyor. Google’a WinRAR yazdığınız takdirde kolaylık la bulabilirsiniz. Dilerseniz 7-Zip’i de kullanabilirsiniz. WinRAR, Zip, ISO, 7-Zip, TAR, CAB ve GZip dosyalarını destekliyor. Ayrı olarak WinRAR kullanıcılarına dosya arama, görüntüleme ve virüs taraması yapma olanağı sunuyor. Zip’le karşılaştığında Rar, daha iyi bir sıkıştırma sağladığı gibi arşiv idareninde de daha güçlüdür.

WinRAR fiyatlı bir yazılım olduğu için tecrübe sürümü bittikten sonra kullanmak için para ödemenizin gerektiğini söyleyen bir kutucukla karşılaşacaksınız. Ancak, arşivde sağ tıklayarak dosyaları bir klasöre açtığınız takdirde bu kutucuk açılmıyor. WinRAR’ı düzenli olarak kullanıyorsanız, 29.96 avro ödeyerek uygulamayı satın alabilirsiniz. Bu ücret sizin bütçenizin çok üstündeyse 7-Zip’e göz atabilirsiniz.

7-Zip ile Dosyaları Çıkartma

WinRAR ve WinZIP’in aksine fiyatsız olarak kullanabileceğiniz 7-Zip programını internetten kolayca indirebilirsiniz. Bilhassa Windows işletim sistemine sahip olanlar için iyi bir tercih olarak karşımıza çıkan 7-Zip, zip, gzip, rar, tar ve diğer dosyaları açabiliyor. Arşiv dosyalarını 7-Zip kullanarak kolaylıkla açabilirsiniz. Windows Gezgini’nin sağ tuş menüsüne 7-Zip’i ilave ettiğiniz takdirde, arşiv dosyasına sağ tıklayıp, 7-Zip butonuna tıklayarak dosyaları istediğiniz klasöre taşıyabilirsiniz. Rar dosyası oluşturmanız gerekmiyorsa ve çok fazla Zip dosyasıyla çalışıyorsanız, 7-Zip sizin için en uygun seçenek olabilir. Yeniden 7-Zip’in sıkıştırma ve açma dışındaki işlemleri WinRAR ve WinZİP kadar kaliteli değil.

Zip Şifresi Nasıl Kırılır?

Zip dosyalarını sıkıştırdıktan sonra sıkıştıran kişi isterse arşive parola koyabilir. Böylelikle verilerini savunma altına almış olur. Bu tür arşivlere, şifreli arşivler isimi verilir. Şifreli arşivlerin şifresini kırabilecek pek çok alternatif program bulunuyor. Tabii bu programların, Zip dosyalarının şifrelerini kırmadaki muvaffakiyet oranı, şifrelerin ne kadar kuvvetli olduğuyla doğru orantılıdır. Rastgele bir Zip şifresi kırma programıyla dilediğiniz arşivin şifresini kıramayabilirsiniz. Zip arşiv şifresi kırma programlarını internetten kolaylıkla bulabilirsiniz. İndirme ve heyetim işlemi, dosyanın boyutuna ve internet hızınıza göre birkaç dakika içerisinde gerçekleşecektir.

Rar Nedir?

Rus Eugene Roshal tarafından yaratılan Rar, bir arşiv dosyası formatıdır. Açılımı Roshal Wrchive Compressed olan Rar, diğer arşivlerde olduğu gibi bir veyahut ansızın fazla dosya veya klasörü içerebiliyor. Rar’ı, içerisinde birkaç program veyahut dosya bulunan bir klasör gibi düşünebilirsiniz, ama sabit sürücünüzde yer alan normal bir klasörün aksine Rar dosyaları, arşivdeki dosyaları açmak veya dışa aktarmak için üçüncü taraf bir yazılım olan WinRAR gereklidir. Zip sıkıştırmasına oranla daha yüksek bir sıkıştırma oranı kullanan WinRAR’ın, kayıpsız data sıkıştırma, hata kurtarma, dosya yayma ve daha bir hayli özelliği içerisinde barındıran bir algoritması vardır. Arşiv dosyalarında normalde Rar dosya uzantısı vardır.

Zip ve RAR Arasındaki Farklar Nelerdir?

Performans

Rar’ın sıkıştırma oranı Zip formatına göre çok daha iyidir. Buna ek olarak Rar, Zip arşivlerine kıyasla daha küçük boyutlarda arşivleme yapabilir. Bu da Rar’ı, Zip’ten daha iyi bir alternatif haline getiriyor.

Popülerlik

Zip formatını kullanmanın en büyük avantajı, popüler olmasıdır. Rar’a göre Zip formatı uzun yıllar önce geliştirilmiştir. Bu sebepten dolayı, hali hazırda en çok kullanılan arşiv formatı olup internet ortamında ehemmiyetli miktarda arşiv dosyası bulunmaktadır.

Sıkıştırma Hızı

Dosyaları depolamak için Zip, daha az karmaşık bir yapı kullanılır. Son zamanlarda kullanılan yeni sıkıştırma yollarından daha az randımanlı ve daha daha önceki olan DEFLATE algoritmasını kullanır. Rar, DEFLATE algoritmasıyla mukayese ettiğinde çok daha iyi ve verimli bir algoritmaya sahiptir.

Yazılım

Rar arşivinde bulunan dosyaları açmak veya çıkartmak için üçüncü taraf yazılım programı olan WinRAR kullanmanız gerekir. Zip, birçok kitaplık, ticari ve araç kaynaklı araç tarafından desteklendiği gibi Windows ve Mac işletim sistemine sahip kullanıcılar tarafından ek bir programa ihtiyaç duyulmadan çalıştırılabilir.

Güvenlik

Rar dosyalarını, WinRAR üzerinden şifreleyebilirsiniz. Ancak, Zip dosyalarının şifreleme özelliği bulunmuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *