Portfolyo Nedir?

portfolyo-nedir

Talebelerin kabiliyetlerini, maharetlerini, kuvvetli ve zayıf istikametlerini, karakteristik özelliklerini öğrenme alanlarıyla ilişkili olarak göstermiş, gayret göstererek ulaştıkları muvaffakiyet düzeyini yansıtan ürünlerden olan, çalışma koleksiyonudur. Talebelerin ferdi işlerini değerlendirme içerisine almaları, her birinin ilerleyişlerini izlemelerini sağlar ve ferdi manada talebelerin performanslarını değerlendirmek için bir temel oluşturur. Talebe merkezlidir ve talebenin ferdi gayretlerini, başarılarını ve ilerlemelerini bir veyahut daha fazla öğrenme aralıklarıyla ortaya koymasına fayda.

  • Her talebe için ayrı portfolyo hazırlanır.
  • Her talebenin yapmış olduğu çalışmalar derlenir.
  • Portfolyo bir bakıma öğretmenlerin talebelere yardımcı olmasına yarayan bir rehber niteliği taşır.
  • Konuyla alakalı araştırmaları, hayata geçirilen etkinlikleri ve bu etkinliklere ait toplanan verileri içerir.

Tüm bunların yanı sıra portfolyo, iş hayatına atılmış kişiler tarafından da hazırlanabilir. Bir nevi referans görevi gören portfolyolarla kendi çizginizi belirleyebilir, firmaların veya iş almayı umduğunuz kişilerin işleriniz ile ilgili bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Portfolyo Ne İşe Yarar?

yapılan işlerin toplanarak sunulabilir hale getirilmesi, iş müracaatı, iş müzakereleri ya da bireysel beceri sergisi için kullanılabilir. Kişilerin artı hanesine yazılacaktır. Firmaların sizin hakkınızda fikir sahibi olabilmesi ve değerlendirmeyi kolaylaştırması hesabına ehemmiyetli olan portfolyoda, kendinize referans olabilecek çalışmalara yer verilir.

Freelance iş imkanlarını da çeşitlendiren portfolyo, müşteriyle hizmet veren arasındaki beklentiyi karşılayabilme veyahut doğru kişiyle doğru işi yapabilme hesabına insanlara emare verir. Örnek verecek olursak, doğum resimcisi arıyorsanız, resimcinin evvelki işlerini görmek istersiniz. Bu yüzden sizinle iş yapmak isteyenler de portfolyonuzu incelemek isteyebilirler.

Portfolyo Nasıl Oluşturulur?

Basılı kitap veya fihrist şeklinde hazırlayabileceğiniz portfolyoların yanı sıra elektronik ortam da yapabilirsiniz. Son zamanlarda referans çalışmalarının elektronik ortama taşınması, sunum yapmayı ve arşivlemeyi kolaylaştırmıştır. Bu arada aktüelleme yapmak için de uygun tabanı hazırlamıştır. Portfolyonuza kapak ve CV ilave edebilirsiniz. Hakkınızda birkaç tümcelik bilgilendirme yazısı veyahut özgeçmiş yazısı de olabilir.

Yaptığınız çalışmaların çıktısını aldıktan sonra saydam dosyalar içerisine yerleştirip dosyalayarak portfolyonuzu oluşturabilirsiniz.
Elektronik ortamda, PDF, Word veya PowerPoint sunumları da e-portfolyo olarak kabul edilir.
Blog yazmak, web sitesi kurmak veya bu internet ortamında yapılan çalışmaları sergilemek de portfolyo sayılır.

Elektronik Portfolyo Nedir?

Portfolyo, bir kişiyi tanıtmak emeliyle belirli bir alan üzerine hazırlanmış dosya veya bilgi topluluğudur. Elektronik portfolyolar, ananesel portfolyolarla benzerlik gösterir. Ancak, elektronik portfolyo hazırlamak için belirli bir teknolojik bilgi ve maharete sahip olmak gerekir. Buna ek olarak, elektronik portfolyolar, kelime işlemci yazılımları, hipermedya programları, web tasarım programları, data tabanı gibi elektronik medya kaynaklarının bir birleşimini kullanmayı gerektirir. Bu tip portfolyolar bilgisayarların diskinde saklanır. Bir CD-ROM veya Home Page’de toplanır. Gerektiğinde de üzerinde rahatça tertip etme yapılabilir. Günümüzdeki teknolojik ilerlemeler göz önünde bulundurulursa, gerek özgeçmişler gerekse portfolyolar internet üzerinde hazırlanıp yeniden burada inceleniyor.

Portfolyo Hazırlarken Dikkat Faktörüz Gerekenler

1. En İyi İşlerinize Yer Verin

Portfolyo hazırlarken ilk sırada en iyi işiniz, son sırada ise ondan da iyi işiniz olsun. Tüm çalışmalarınızı porftolyoda sergilemek başarısız istikametlerinizi de açığa çıkaracaktır. Bu yüzden, hangi çalışmanızı ilave edeceğinize konusunda kendinize karşı merhametsiz olun. En iyi işlerinize portfolyoda yer verin. 3 – 7 arasında çalışmaya yer vermek uygun olacaktır. Daha fazlası inceleyecek kişiyi sıkabilir, azı ise sizi tecrübesiz olarak gösterebilir.

2. Müracaat ettiğiniz Pozisyonla Alakalı Çalışmalarınızı İlave edin

Portfolyonuza müracaat ettiğiniz veya ileride yapmak istediğiniz işe ya da pozisyona göre işlerinizi ilave edin. İnsanlar, işlerinizi incelediğinde sizi işe almak istesin. Sözgelimi tebeşir yazmasıyla dolu bir portfolyo sunarsanız, ileride de sizden bu istikamette işler isteyecektir. Skalayı çok geniş meblağsanız da insanlar sizin hangi alanda iyi olduğunuz kestirmekte zorlanacaktır.

3. İlave ettiğiniz Projelerin Her Birinin Hedeflerini İzah edin

Portfolyonuzu inceleyen kişiler, inceledikleri çalışmanın hangi amaçla yapıldığı ve hangi meselesi çözmeye çalıştığı ile ilgili oldukça takıntılıdırlar. Ne yapmaya çalıştığınızı bilmedikleri takdirde başarılı olup olmadığınızı da değerlendiremezler.

4. Tasarım Sürecinizi Taslaklarla Anlatın

Kötü tasarım olmadan iyi tasarıma erişilemez. Mükemmel bir işin arkasında 100 tecrübe varsa, 99 tecrübe yanlış demektir. Seçici davranabilirsiniz ancak tasarım sürecinizi ve en iyi neticeye erişmeden önce geçtiğiniz yolları, aştığınız engelleri karşınızdaki insana göstermek doğru olacaktır. Taslaklar, wireframeler, sahne arkası fotoğraflar portfolyonuzda bulunabilir.

5. Projelerdeki Rolünüzü İyi Tanımlayın

Büyük projelerde genelde ekipler en az 10 kişiden oluşur. Bu yüzden kendi sorumluluğunuzu ve bu sorumluluğun altından nasıl kalktığınızı iyi anlatmanız gerekir. Projelerde aldığınız rolü ayrıntılı şekilde izaha da özen gösterin.

6. Çalışmaların Neticelerini ve Çıkarımlarınızı İlave edin

Projenizi izah ettikten sonra neticesi da söylemek zorundasınız. Müşterinizin ihtiyaçları karşılandı mı? Bu proje için ödül alındı mı? Proje hedefine erişti mı? Bu projeden ilerideki çalışmalarınıza ne gibi katkı sağlayabilirsiniz? Bu suallerin cevaplandığı genel bir netice bölümünün olması en az projelerin varlığı kadar ehemmiyetlidir. Neticede ödül alıp almamanız ehemmiyetli değil, bu yolda kendinize ne kattığınızdır.

7. Portfolyonuzu Ortama Uygun Hazırlayın

Kariyerini baskıya adayan kişilerin ellerinde kesinlikle fiziksel bir portfolyo olmalıdır. Çıktı alınıp dosyalanarak hazır hale getirilmelidir. UX veya dijital tasarımla ilgilenenler ise portfolyolarını dijital ortamda hazırlamalılar. Hazırlarken mobil görüntülemeyi de aklınızdan çıkarmayın. Tabii hem basılı hem de dijital portfolyo hazırlarsanız, oluşabilecek her türlü vaziyete karşı hazırlıklı olursunuz. Ancak insanların teknolojiyle bu kadar iç içe olduğu dönemde dijital ortamda portfolyonuzun olması en büyük gerekliliklerden bir tanesidir.

8. Kitlenizi Tanıyın ve Sunumunuzu Buna Göre Hazırlayın

Portfolyonuzu kimin inceleyeceği çok ehemmiyetli, Kreatif direktör, insan kaynakları uzmanı, müşteri veya rastgele biri tarafından portfolyonuz incelenebilir. Burada ehemmiyetli nokta portfolyoyu inceleyecek kişiye göre hareket faktörüzdür. Ayrı olarak, ne kadar vakitlerinin olduğu, detayları inceleyip incelemedikleri, şahsi bilgilerinize bakıp bakmadıkları gibi konular da ehemmiyetlidir. Şayet bu konu ile ilgili bilgi sahibi değilseniz, portfolyonuzu herkesin anlayabileceği bir dilde oluşturmanız faydanıza olacaktır.

9. Doğru Görsel Tonu Aktarın

Portfolyonuza hangi işleri koyacağınıza karar verdiğiniz gibi, doğru tavır sergilemeye de özen gösterin. Genel yaşantınızda rahat bir insansanız o şekilde davranın. Meblağlı davranmanız, seçtiğiniz kariyer yolunda sizi doğrulara yöneltecektir.

10. Portfolyonuzu En Doğru Platformda Hazırlayın

Behance, Carbonmade, Squarespace gibi platformlarda çalışmalarınızı yayınlamak kolay olduğu gibi kendinizi bir anda milyonlarca kişiye tanıtmış olursunuz. Tabii bu kadar çok insan bulunan ortamlardan sıyrılmanız da bir hayli zordur. Bu yüzden işinizin sizi doğru şekilde dile getirmesini sağlayın. Diğer taraftan şayet dijital tasarım alanında iyiyseniz, kendi portfolyonuzu en baştan yaratabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *